HEMEN BAŞVUR Etimesguttaki dershaneler | Kızılay Butik Dershane

Etimesguttaki dershaneler

Kızılay Butik Dershane  Etimesguttaki dershaneler


Etimesguttaki dershaneler

Etimesguttaki dershaneler konusunda yazımızda sizleri bilgilendireceğiz. Etimesgut, Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir.101 km karelik yüzölçüme sahip etimesgut’un 2017 nüfus sayımına göre284.289 erkek , 282.211 kadın olmak üzere toplam 566.500 kişilik nüfusa sahiptir.

Etimesguttaki dershanelerin öğrenci kontenjanları

Göksu Göleti kıyılarında yapılan teraslama çalışmaları sırasında bulunan oymataş el aletlerinin gösterdiği gibi Etimesgut, yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.
En önemli arkeolojik bulgular, 1991 yılında ortaya çıkartılan Etimesgut'un en eski kalıcı insan yerleşimine ait kalıntılardır. Eryaman'da yapılan alt yapı çalışmaları sırasında MÖ 4000 ile 3800 yılları arasında avcılık dönemine ait Göksu Göleti'nin eski kıyısında yerleşik bir köyün izlerine rastlanmıştır. Bu kalıntılar çok önemli arkeolojik değere sahip olan birçok tahtadan oyma kayık, topraktan çanak çömlek, ok ve yaylar, kemik ve taştan aletlerdi.

Arkeolojik araştırmalar sonucunda bulunan eserlerden, beldemiz yerleşiminin MÖ 2000 yıllarına kadar indiği anlaşılmaktadır. Beldede bulunan “Frigya Aslanı” yöremizin ilk defa MÖ 7. yüzyılda Frigyalılar tarafından mesken olarak kurulduğunu gösteren önemli bir kanıt teşkil etmektedir.
İlçenin tarihi Ankara’ya yakınlığından dolayı “Ankara Tarihi” ile çok büyük ölçüde aynı özellikleri gösterir. Ankara ve çevresinin Lidya, Pers, Galat, Roma ve Bizans İmparatorluklarının toprakları içinde yer aldığı; Türk hakimiyetinin Malazgirt Zaferi’nden sonra gerçekleştiği, 1073’te Türklerin; 1308'de İlhanlıların; bir sürede Ertena valileri ve ahileri tarafından idare edildiği; 1402'den sonra Moğolların egemenliği altında kaldığı; 1833'te Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa'nın bu yöreleri ele geçirdiği tarihi belgelerden anlaşılmaktadır. 1902 yılında Ankara 5 sancak ve 21 kazası olan bir merkez sancağı idi. Belde Zir (Yenikent) kazasına bağlı olarak kalmıştır. İlk çağlarda beldenin ismi “Amaksis”, “Etimesgut'a adını veren Ahi Mes'ud, Ahi Elvan gibi Türk büyüklerinden, Ahi Elvan Hazretlerinin Türbesi Elvanköy'de Elvanköy Cami avlusunda bulunmaktadır ve daha sonra da “Etimesgut” olarak değişikliğe uğramıştır.
Belde, 20 Mayıs 1990 günü ilçe yapılmış, hemen ardından 19 Ağustos 1990 tarihinde yapılan Belediye Başkanlığı seçimi ile Belediye Teşkilatı kurulmuştur.
Atatürk; Etimesgut’a özel bir ilgi göstermiştir. Zaman zaman Etimesgut’u ziyaret eder, at gezintileri sırasında halkla sohbet ederek, zirai mahsul hakkında bilgi almıştır. Halen Halk Sağlığı Laboratuarı olarak kullanılmakta olan bina içinde, kendisine tahsis edilmiş olan odada istirahat ve özel çalışmalarını sürdürmüştür.
Etimesgut Bucak iken Devlet Hastanesi, PTT, hamam, şadırvanlı çarşı ve sekiz memur lojmanı gibi hizmet birimleri Atatürk zamanında yaptırılmıştır.

33 tane mahallesi olan Etimesgut’un merkez semtine bağlı mahalleleri Ahi Mesut , Alsancak Atakent, Ayyıldız, Elvan, Erler, Etiler, İstasyon,Kazım Karabekir , Oğuzlar 30 Ağustos, Piyade, Süvari, Topçu, Yeşilova, eryaman semtine bağlı mahalleler Altay, Eryaman, Göksu, Güzelkent, Şehit Osman Avcı, Şeyh Şamil, Şeker, Tunahan, Yavuz Selim, Bağlıca semtine bağlı mahalleler Bağlıca, Fatih Sultan, Diğer mahalleler Aşağıyurtçu , Atayurt, Bahçekapı, Ballıkuyumcu, Etiyaşam, Fevziye, Orhun, Şehitali, Turkuaz, Ulupınar, Yapracık, Yukarıyurtçu dur.

Etimesgut eğitim anlamında da diğer Ankara ilçelerine nazaran daha fazla özverili bir semtimizdir. Etimesguttaki dershaneler semtlerin belli bölgelerinde daha yoğundur. Etimesgut'un en büyük mahallelerinden olan eryaman mahallesi civarında ve etimesgut merkez mahallelerin de çok sayıda dershane bulunmaktadır. Etimesgut’taki dershaneler yada eryaman’daki dershaneler çankaya’daki dershaneler baz alındığında sınıf mevcudu açısından biraz daha kalabalıktır. Çankaya’daki dershaneler en fazla 20 kişilik sınıflardan oluşurken etimesgut’taki dershaneler en az 20 kişilik sınıflardan oluşur ve 30 kişiye kadar artabilir. Dershaneler de mezun gruplar sabah 09:00 öğlen 15:00 arası eğitim alırken 12 ve ara gruplar ise hafta sonu sabahçı öğlenci şeklinde ayrıca hafta içi saat 17:00 ile 20:00 arasın da eğitim alırlar.  

Kızılay Butik Dershane  Çayyolundaki Dershaneler

Çayyolundaki Dershaneler

Çayyolundaki dershaneler öğrenciler için araştırılan konulardan biri oldu. Çayyolu yaklaşık 19.000 hektarlık bir alana sahip Ankara ‘nın gelişmekte...

← Devamını Oku
Kızılay Butik Dershane  Çayyolu dershane

Çayyolu dershane

Milli eğitim bakanlığı kurallarına uygun şekilde hizmetlerini sürdüren okulumuz öğrencilerin tam istediği yapıdadır. Çayyolu dershane faaliyetlerin...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0 312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.